Jak wybrać stół do salonu?

Jak wybrać stół do salonu?

Stół odgrywa bardzo dużą rolę w naszym salonie – stanowi element dekoracyjny, a także umożliwia położenie filiżanki kawy czy książki. Lampy nad stół również wpływają na nadanie wnętrzu charakteru oraz aranżację przyjaznej i funkcjonalnej przestrzeni dla mieszkańców. Jakie cechy ma dobry stół?

Jaki powinien być stół w salonie?

Stół do salonu to spory wydatek, dlatego jego zakup należy bardzo dobrze przemyśleć. Branie pod uwagę jedynie walorów estetycznych to błąd, który może kosztować nas nie tylko brak komfortu, ale również zaburzenie harmonii wnętrza. Dlatego w pierwszej kolejności należy dopasować mebel do wielkości pokoju, w którym ma się znaleźć. Ważne są także lampy nad stół, a raczej ich lokalizacja, gdyż razem z pozostałymi meblami tworzą jedną spójną całość. Mierząc pokój i dobierając odpowiedni stolik, trzeba mieć na uwadze, że wokół niego musi znajdywać się wolna przestrzeń umożliwiająca swobodne poruszanie się przez wszystkim domowników.

Kształt blatu w stole – jak go wybrać?

Kiedy wiemy już jaki rozmiar stołu sprawdzi się najlepiej, przychodzi czas na wybór kształtu blatu. Możesz zdecydować się na model prostokątny albo okrągły. Jeśli wybrany mebel został wykonany z drewna, salon zyska klasyczny, ciepły wygląd, a z kolei wybór szklanego modelu przyda się w pomieszczeniu utrzymanym w stylu glamour. Prostokątne stoły cieszą się największą popularnością – zapewniają sporo przestrzeni i doskonale komponują się z meblami. Z kolei okrągłe propozycje umożliwiają oszczędność miejsca, czyli są wybierane przede wszystkim w kawalerkach czy niewielkich salonach. Opływowy kształt jest lekki, doskonale komponuje się z wesołym, jasnym i delikatnym wnętrzem. Oprócz tego dobrze dobrane lampy nad stół powiększają przestrzeń i zwracają uwagę na centralną część pokoju.

Wybierając stół, nie patrz jedynie na jego wygląd, gdyż właściwie dobrany model jest przede wszystkim funkcjonalny i dobrze komponuje się z całym domem czy mieszkaniem. Jeśli masz małe dzieci, szklana propozycja nie sprawdzi się najlepiej –  stół będzie cały czas brudny, a nawet może okazać się niebezpieczny dla najmłodszych domowników.

Dobrze dobrany materiał i kolor także mają duży wpływ na efekt i wytrzymałość stołu.

Dom