Jak zaplanować taras przed domem?

Jak zaplanować taras przed domem?

Taras przy domu to marzenie wielu z nas. Dobrze jest rozplanować go tak, aby było wygodnym miejscem odpoczynku domowników. Solidny i wygodny taras może stanowić centrum towarzyskie naszego domu.

Zasady planowania tarasu

Podczas planowania tarasu powinniśmy pamiętać i kilku najważniejszych zasadach, tak aby był nie tylko estetyczny, ale i komfortowy.

  • Nawierzchnia – czyli podstawa tarasu powinna być solidna i równa, wykonana
    z wytrzymałych materiałów, jak drewno lub kamień. Podłoże powinno być tak zbudowane, aby zapewnić swobodny odpływ wody. Jeśli nie budowaliśmy tarasu razem z domem to, możemy go dobudować, wówczas nie wykonuje się wylewki betonowej, a taras osadza się na gruncie lub blokach betonowych.
  • Nasłonecznienie – najlepszą ekspozycją dla tarasu będzie wschód lub północ, tak aby można było cieszyć się porannymi promieniami słońca, a po południu zrelaksować się w cieniu.
  • Estetyka – taras często jest przedłużeniem domu, warto, aby nawiązywał do niego stylem
    i był odpowiednio wkomponowany w bryłę budynku.
  • Metraż – wielkość tarasu trzeba dopasować do tego jak będzie zagospodarowany ten taras, jak duży będzie zestaw mebli i reszta aranżacji.
  • Lokalizacja – warto pamiętać, aby nie umieszczać tarasu w pobliżu śmietnika czy kompostownika.
  • Aranżacja – urządzając taras dobrze, jest go dostosować do swoich potrzeb spędzania czasu. Jeśli planujemy jadać na tarasie posiłki to, warto pomyśleć o odpornym na warunki atmosferyczne stole z krzesłami. Dla osób, które lubią czytać na świeżym powietrzu to, warto pomyśleć o leżaku czy hamaku.

Pergola tarasowa i rośliny – czyli jak zaaranżować przestarzeń

Jedną z ważniejszych kwestii jest aranżacja roślinna tarasu. Ważne, żeby dobierać je tak, aby spełniania nie tylko funkcje ozdobne, ale też ochronne przed słońcem czy wiatrem. Tu świetnie sprawdzą się pergola tarasowa i wszelkiego rodzaju pnącza. Na taras szczególnie polecana jest glicynia, która jest wieloletnia i kwitnie okazałymi gronami. Inną popularną rośliną jest bluszcz. Bluszcz i pergola tarasowa zapewnią gęstą, zieloną przesłonę, w miejscu, gdzie chcemy mieć więcej intymności i cienia. Na tarasie możemy zorganizować też ogórek ziołowy i posadzić miętę, tymianek czy oregano, które zawsze będą pod ręką w czasie grilla z przyjaciółmi. Jeśli planujemy spędzać dużo czasu na naszym tarasie, warto pomyśleć o roślinach o przyjemnym i kojącym zapachu takich jak róże, azalie czy lawenda.

Dom