Jak zapobiegać zatorom w rynnach dachowych: porady dotyczące czyszczenia i konserwacji

Jak zapobiegać zatorom w rynnach dachowych: porady dotyczące czyszczenia i konserwacji

Skuteczność orynnowania zależy przede wszystkim od wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych oraz regularnej okresowej konserwacji. Ważne, aby zarówno rynna plastikowa, jak i ta wykonana z innego materiału, była zabezpieczona przed lodem, który zimą przyczynia się do jej zatkania i może powodować liczne uszkodzenia

Rynna plastikowa i nie tylko — przegląd orynnowania

Aby uniknąć zniszczenia elewacji, trzeba pamiętać o systematycznym czyszczeniu oraz sprawdzaniu stanu orynnowania stabilności jego poszczególnych elementów, szczelności. Nie można tego bagatelizować, zwłaszcza po okresie zimowym, ponieważ ciężar zalegającego śniegu lub zamarzająca woda mogły przyczynić się do zdeformowania rynien, w czego efekcie mogły one stracić swoją szczelność.

Najczęstszą przyczyną niedrożności systemu rynnowego są wpadające do nich kawałki gałęzi i liście. Mogą one całkowicie zatykać odpływ do rury spustowej, co podczas obfitych opadów będzie skutkowało wylewaniem się nadmiaru wody na ścianę.

Efektywną ochroną przed zapychaniem się rynien jest montaż w rynnach specjalistycznej siatki o drobnych oczkach, która zatrzyma większe zanieczyszczenia. Warto o tym pomyśleć już na etapie planowania budowy, gdyż rynny z taką siatką cechują się nieco większym przekrojem.

Rynna plastikowa, PCV, z miedzi czy z cynku, zapychają się liśćmi, bo mają gładszą powierzchnię. Co więcej, rynny metalowe z biegiem lat mogą stać się chropowate co w efekcie zwiększy ich skłonność do zapychania się

Innym ciekawym rozwiązaniem są osłony rynien, które zapobiegają przelewania się wody w miejscach zwiększonego napływu.

Zawilgocenie ścian może być efektem zalegania w rynnach pokrywy śnieżnej, która przylega do muru, jak i również niekontrolowanego spływu wody z topniejącego śniegu. Aby uniknąć tego rodzaju sytuacji, zaleca się zainwestować w instalację antyoblodzeniową. W jej skład wchodzą przede wszystkim przewody grzejne układane w rynnach. Ich zadaniem jest przede wszystkim roztapianie zalegającego w rynnach lodu i śniegu, przez co zapewniają drożność systemu rynnowego i tym samym przeciwdziałają uszkodzeniom.

Jak prawidłowo czyścić rynny?

W okresie jesiennym należy przede wszystkim sprawdzić, czy system rynnowy jest drożny, czy nie zalegają w nim gałęzie lub liście, lub nie ma w nich zbyt dużo błota, gdyż mogą tworzyć się tak zwane czopy, które nie pozwalają na prawidłowy odpływ wody. Aby temu przeciwdziałać, zaleca się co najmniej dwa razy w roku wspiąć się po drabinie i usunąć zalegające zanieczyszczenia. Rynny można czyścić zwykłą szczotką z krótkim trzonkiem lub specjalną szczotką do czyszczenia rynien. Natomiast rynny spustowe można czyścić poprzez wtłoczenie do ich wnętrza wody z węża ogrodowego.

Dom