Niebezpieczeństwa związane ze zużytymi oponami samochodowymi

Niebezpieczeństwa związane ze zużytymi oponami samochodowymi

Uwielbiam podróżować samochodem . Uwielbiam aspekt wygody, aspekt komfortu i elastyczność, jaką zapewnia kontrola nad podróżą. Dość często zapuszczamy się do Szkocji i Walii, a także jeździmy po całym kraju. Można powiedzieć, że naprawdę wiemy co nieco o jeździe i na pewno nauczyliśmy się jednej lub dwóch rzeczy o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo samochodu – zwłaszcza opony samochodowe.

Bezpieczeństwo samochodu obejmuje szeroki wachlarz rzeczy – od prostych rzeczy, takich jak zapewnienie wystarczającej ilości płynu do spryskiwaczy, po upewnienie się, że opony są w doskonałym stanie. Przez całe życie wiele razy podróżowałem drogami i podczas pierwszych dni tych samotnych podróży po Ameryce popełniłem wiele błędów, które mogły kosztować mnie punkty na moim prawie jazdy lub, co gorsza, moje życie.

Zużycie opon wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami, dlatego wraz ze specjalistami od opon  i ich kampanią dzielę się z Wami tymi, z którymi osobiście się spotkałem w nadziei, że żaden z Was nie popełnia tych samych głupich błędów, co ja.

Niski bieżnik

Jeśli kiedykolwiek byłeś w trasie i słyszałeś ten okropny pop, to na pewno poczujesz mój ból. Przed zakupem naszego Fiata 500L mieliśmy małego Nissana Micrę, którym jeździliśmy od wybrzeża do wybrzeża bez większego zastanowienia. Pewnego razu byliśmy w drodze do Lancashire z Cambridgeshire bardzo wcześnie rano, kiedy usłyszeliśmy pyk.

Po męce czekania na ratunek itp. Powiedziano nam, że winowajcą była zużyta opona. Zniechęcono nas do tak długiej podróży przed uporządkowaniem opon i wyjaśniono nam, że ponieważ nasze opony były tak zużyte z bieżnika, że ​​normalnie istnieje, aby chronić oponę przed przebiciem, praktycznie nie istnieje. Proste zagrożenie na drodze, takie jak ostry przedmiot, było wykładniczo zwiększone podczas jazdy na oponach bez bieżnika.

Wymóg prawny to bieżnik opony 1,6 mm, ale nawet wtedy jest to uważane za minimum. Eksperci ds. Bezpieczeństwa zalecają zmianę opon, jeśli spadniesz poniżej 3 mm.

Cytowania ruchu 

Jeśli chcesz uniknąć negatywnych spotkań z policją, pamiętaj o zasadach ruchu drogowego. Jedną z tych zasad jest to, że Twoje opony muszą być w doskonałym stanie. Wiele osób uważa, że ​​jedyną zasadą dotyczącą opon, której muszą przestrzegać, jest upewnienie się, że ich opony są odpowiednio napompowane, ale zużyte opony to ogromne nie-nie.

Grozi Ci uzyskanie minimum 3 punktów karnych, co z kolei może doprowadzić do utraty licencji. Dodaj do tego grzywnę w wysokości 2500 funtów za oponę, a zobaczysz, dlaczego nie warto ryzykować.

Aquaplaning

Jedyną rzeczą, której nie możemy uciec w Wielkiej Brytanii, jest deszcz. Oczywiście, może to prowadzić do puszenia się włosów i niewygody w nudne dni. Ale innym bardzo ważnym aspektem, do którego może doprowadzić zużyte opony samochodowe, jest aquaplaning. Bieżnik twoich opon zasadniczo działa jak przyczepność na drodze. Jeśli bieżnik jest zużyty, zasadniczo nie ma przyczepności. Jeśli Twój samochód napotka na drodze deszcz, może łatwo się go pozbyć, wykorzystując bieżnik i jego rowki do odprowadzenia wody spod opony.

Aquaplaning występuje, gdy przyczepność nie jest wystarczająca, aby rozproszyć wodę i gromadzi się ona pod oponą, lekko ją podnosząc i powodując utratę kontroli nad pojazdem. Doświadczyłem tylko bardzo łagodnego aquaplaningu, ale to przerażająca pobudka, aby uporządkować opony.

Ciśnienie w oponie

Zwykle myślimy o ciśnieniu w oponach naszych samochodów tylko wtedy, gdy jest ono wyraźnie niskie. W rzeczywistości nie tylko niedopompowane opony powodują problemy, ale także nadmiernie napompowane opony.

Niedopompowane opony mogą powodować:

  • zwiększone zużycie krawędzi gumy
  • nadmierne obciążenie ścianek opony, zwiększające zużycie
  • podwyższony opór toczenia, co prowadzi do wyższego zużycia paliwa

Nadmiernie napompowane opony mogą powodować:

  • opony zużywają się szybciej na środku bieżnika
  • bardziej wyboista, bardziej niewygodna jazda
  • mniej bieżnika styka się z jezdnią, co utrudnia hamowanie i prowadzenie

Teraz, kiedy już wiesz, jak łatwo jest utrzymywać na bieżąco konserwację opon, mam nadzieję, że posłuchałeś mojej rady. Lepiej być bezpiecznym niż żałować i nie tylko zaoszczędzić pieniądze i punkty na licencji, ale być może nawet będziesz w stanie uratować życie.

 

Dom Różności Zakupy