Ludzie coraz chętniej sięgają po warzywa i owoce z ekologicznych upraw, dlatego też przydomowe szklarnie zyskują na popularności. Samodzielna uprawa daje możliwość uniknięcia chemicznych oprysków, dzięki czemu uzyskane z niej produkty są świeże i zdrowe. Zbliżają się zima nie musi oznaczać końca ekologicznych warzyw i owoców. Szklarnie ochronią uprawy nawet przed mrozem.
Jak wybrać szklarnie ogrodową?
Szklarnie powinny być dopasowane do uprawianych w nich roślinach. Zupełnie inna szklarnia sprawdzi się do uprawy warzyw, a zupełnie inna do hodowli roślin subtropikalnych. Wybierając szklarnie należy zwrócić uwagę na przezroczystość materiału pokryciowego. W zdecydowanej większości przypadków im jest ona wyższa, tym lepiej. Choć szklarnie kojarzyć się mogą tylko ze szkłem, coraz częściej wybieranym materiałem są płyty poliwęglanowe. Nie bez znaczenia pozostaje także materiał, z którego wykonana jest sama konstrukcja szklarni. Niegdyś największą popularnością cieszyły się szklarnie drewniane. Są one jednak dość niepraktyczne i mało odporne na zmieniające się warunki pogodowe. Obecnie najczęściej sięga się po szklarnie na konstrukcji aluminiowej lub stalowej. Obie cechują się wysoką wytrzymałością i stabilnością. Jednak konstrukcje aluminiowe wymagają nieco mniej pracy przy konserwacji niż stalowe odpowiedniki. Przez zakupem szklarni warto także zwrócić uwagę na jej wymiary – nie powinna być ona wyższa niż 200 cm w najwyższym miejscu. Pamiętaj także o tym, że szklarnia powinna mieć okna, które umożliwią wietrzenie.
Na co zwrócić uwagę w szklarni zimą?
Zima to specyficzna pora roku, kiedy warunki atmosferyczne stają się trudne. Padający śnieg i ujemne temperatury to trudny czas dla roślin, dlatego warto zainwestować w dobrą szklarnie, która pomoże im przetrwać. Największym zagrożeniem dla szklarni zimą, jest zalegający na jej dachu śnieg. Aby uniknąć zawalenia należy zadbać o odpowiednią konstrukcję – doskonale sprawdzą się szklarnie z konstrukcją aluminiową. Są one wysoce odporne na ekstremalne warunki pogodowe i ochronią rośliny, nawet przed porywistą wichurą. Jednak nawet najlepsza konstrukcja nie pomoże, jeśli nie zapewnisz odpowiedniej temperatury w szklarni. Można ją uzyskać na kilka sposobów. Najbardziej oczywistym jest zainstalowanie dedykowanego systemu grzewczego. Jednak jest to dość kosztowne rozwiązanie. Warto więc spróbować samemu dodać kolejną warstwę izolacyjną – sprawdzi się w tym zwyczajna folia bąbelkowa, która pomoże zatrzymywać ciepło, jednocześnie minimalizując wpadający chłód. Przed sezonem upewnij się, że wszystkie szpary przy oknach i przy drzwiach są odpowiednio uszczelnione. Nawet najmniejsze rozszczelnienia mogą sprawić, że temperatura nie będzie wzrastać.