Kilka sposobów na niespokojny sen

Kilka sposobów na niespokojny sen

Problemy z zasypianiem to dość powszechny problem, który może mieć różne przyczyny. Bezsenna noc przyczynia się do zaburzenia rytmu kolejnego dnia, a wiele nieprzespanych nocy może niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia. Jak zadbać o spokojny sen? Czy domowe sposoby, jak aktywność fizyczna czy prześcieradło z gumką zapewniające komfortowy sen wystarczą?

Przyczyni i skutki niespokojnego snu

W zakres zaburzeń snu wchodzą zarówno problemy z zaśnięciem, wybudzaniem, jak i trudności z jego utrzymaniem. Są to dolegliwości, które mają trudną do sprecyzowania etiologię. Zdarza się i bezsenność jest skutkiem ubocznym przyjęcia niektórych leków, następstwem nadużywania alkoholu, jak również towarzyszy zaburzeniom psychicznym.  Okazuje się, iż czynniki genetyczne, bóle ortopedyczne, reumatyczne, zaburzenia hormonalne oraz choroby neurologiczne także mogą mieć związek z tą kłopotliwą przypadłością.

W pewnym momencie następuje proces błędnego koła — stres oddziałuje na pogorszenie jakości snu i kłopotów z zasypianiem, co skutkuje pogorszeniem samopoczucia i problemami w pracy, następne powstałe w ten sposób napięcia ponownie zaburzają sen.

Prześcieradło z gumką aktywność fizyczna i nie tylko – domowe sposoby na niespokojny sen

Sprawdzonymi domowymi sposobami na walkę z bezsennością są:

  • Komfortowe warunki do snu – aby zapewnić sobie komfortowy sen, warto zadbać o to, aby łóżko wyposażone było w wygodny materac i dobrze dostosowaną pościel (nie za lekką i nie za ciepła oraz niezsuwającą się – prześcieradło z gumką wydaje się być najlepszym rozwiązaniem). Warto również zadbać o to, aby pomieszczenie było przewietrzone i panowała w nim temperatura w granicach 18-21 stopni Celsjusza.
  • Aktywność fizyczna — badania naukowe potwierdzają, iż bezpośrednio przyczynia się do poprawy jakości snu. Dowolny wysiłek ma korzystny wpływ na wydłużenie oraz jakość snu, natomiast codzienna aktywność fizyczna wydłuża fazę najbardziej relaksującego i głębokiego snu.
  • Racjonalne odżywianie — kolację powinno się spożywać około dwóch godzin przed zaplanowanym snem. Rezygnowanie z niej lub jedzenie mikroskopijnej porcji, lub na długo przed zaśnięciem powoduje wydłużenie czasu, kiedy organizm funkcjonuje na rezerwie, co przyczynia się do wystąpienia uczucia głodu w momencie próby zaśnięcia.
Dom