Jakie elementy sprawdzić przed wejściem do używanego kampera?

Jakie elementy sprawdzić przed wejściem do używanego kampera?

Gadżety do kampera ułatwiają podróż i sprawdzają się w razie ewentualnych awarii czy nieoczekiwanych zdarzeń na drodze. Jednak istnieje wiele elementów, które należy sprawdzić jeszcze przed zakupem pojazdu, szczególnie kiedy pochodzi on z drugiej ręki.

Gaz, prąd i woda – kluczowe parametry

Gadżety do kampera podnoszą komfort podróżowania i przyczyniają się do wygody odczuwanej w trakcie podróży. Jednak warto zwrócić uwagę na używane w pojeździe wyposażenie. Chodzi oczywiście o gaz, wodę oraz prąd, gdyż bez nich trudno wyobrazić sobie wyjazd letni czy też zimowy. Należy sprawdzić szczelność zabudowy, jeśli występuje wiele drobnych uszkodzeń, czy dziurek można spodziewać się wilgoci, która wywoła dyskomfort. Jeśli w kamperze czuć stęchliznę to pierwszy sygnał alarmowy. Przed wyborem pojazdu trzeba sprawdzić każdy zakamarek, gdyż właśnie w takim miejscach pojawia się pleśń oraz wilgoć. Niepokojące okażą się także zacieki na drzwiach czy oknach. Szczelność pojazdu warto sprawdzić na myjni samochodowej.

Po kontroli szczelności przychodzi czas na instalacje. Gazowa jest szczególnie ważna, gdyż nieszczelne przewody mogą przyczynić się do katastrofy. Do testu należy zaprosić eksperta mającego aparaturę pomiarową. Takie działania wiążą się z dodatkowymi kosztami, ale warto upewnić się, że wszystkie osoby podróżujące pojazdem są bezpieczne. Napełnienie zbiornika wodą, a następnie odkręcenie kurków pozwoli sprawdzić, czy pompa nie przecieka. Po spuszczeniu wody w toalecie sprawdza się, czy instalacja jest czysta, czy też zabrudzona. Szara woda oznacza konieczność wykonania czyszczenia, co oznacza dodatkowe koszty.

Elektryka pozostaje na koniec. Trzeba skontrolować światła, lodówkę, klimatyzację. Warto sprawdzić także gadżety do kampera, czyli sztućce, naczynia, fotele i stoły turystyczne, łóżka i inne przydatne rzeczy, których nie może zabraknąć w trakcie wakacyjnych wyjazdów. Jeśli kamper jest pusty, do ceny początkowej trzeba doliczyć kilka tysięcy na wyposażenie pojazdu.

Dom